Proslulá biografie o ženě, jejíž jméno každý zná, ženě s nesmírným talentem a zaujetím pro vědu, ženě s nezměrnou vůlí a pracovitostí, které se podařilo nejen proniknout do oboru vyhrazeného do té doby jen mužům, ale také v něm zcela mimořádným způsobem vyniknout a přinést světu zásadní vědecké objevy.
Marie Skłodowská byla vlastenecky cítící Polka, ale touha po vzdělání ji zavedla do Francie, kde ve čtyřiadvaceti letech v roce 1891 složila jako vůbec první žena přijímací zkoušky na fakultu fyziky a chemie na pařížské Sorbonně. Po několika letech zde poznala svého budoucího manžela, fyzika Pierra Curieho. Společně se ve velice skromných poměrech věnovali výzkumu radioaktivity. Za objev polonia a radia byla spolu s manželem v roce 1903 oceněna Nobelovou cenou za fyziku. Po jeho tragické smrti při dopravní nehodě v roce 1906 pokračovala v započaté práci, která jí v roce 1911 přinesla druhou Nobelovu cenu. Do konce života se věnovala intenzivnímu vědeckému výzkumu v Radiologickém ústavu, u jehož zrodu stála. Výjimku tvořila jen první světová válka, během níž vybudovala a provozovala rozsáhlý systém pojízdných i stálých rentgenových vyšetřoven pro zraněné vojáky.
Životopis, jehož autorkou je dcera Curieové Ève, není jen popisem její vědecké dráhy, ale také pohledem zevnitř, plastickým vylíčením celé osobnosti této výjimečné ženy, jejích nadějí i zklamání, radostí i bolesti. Pro svou čtivost, literární kvalitu a emocionální hloubku neztratila tato biografie ani po šedesáti letech od svého vzniku nic ze své působivosti. Během minulého režimu byla biografie několikrát vydána i u nás, naposledy v roce 1971, a pokaždé byla citelně zkrácena a cenzurována. Čtenář se proto nedozvěděl například o kritických názorech vědkyně na ruskou nadvládu v Polsku, o jejích stycích se západními státníky, návštěvě u prezidenta Masaryka či o zájmu Pierra Curieho o spiritismus. Paní Curieovou vydáváme poprvé v kompletním znění, tak jak ji autorka napsala, a s doslovem přední české jaderné odbornice Dany Drábové.
Z francouzského originálu Madame Curie, vydaného nakladatelstvím Gallimard v Paříži roku 1938, přeložila Eva Sgallová. Překlad upravil Radovan Beneš. Vypuštěné pasáže přeložila Nina Hřídelová.
Běžná cena tištěné knihy 398 Kč, v našem e-shopu nyní s předvánoční 50% slevou 199 Kč.
Cena e-knihy 228 Kč.
O knize napsali:
Evě Curieové se podařilo zachytit obraz své matky se zdarem, jejž zpravidla děti nemívají, pokoušejí-li se o podobiznu vlastních rodičů. Význam celoživotního díla paní Curieové, který její dcera Eva správně tušila, je s časovým odstupem stále jasnější. Je to ten nejširší základ, nesoucí jako první nástavbu celou jadernou fyziku a jako nástavbu druhou jadernou energetiku, záruku příštího pokroku lidstva.
František Běhounek, fyzik a spisovatel
Člověk je nadán rozmanitými fascinujícími a často rozporuplnými vlastnostmi a talenty, které mu umožňují být tím nejlepším a zároveň nejhorším stvořením přírody. … Díky lidem jako Marie Curieová-Skłodowská, s jejich neúnavnou snahou porozumět zákonům přírody, dnes žijeme v době pozoruhodného a chvílemi až omračujícího pokroku… Pokrok je přijímán více méně jako samozřejmost, paradoxně je však stále intenzivněji doprovázen očekáváním, že nebudeme vystavováni v podstatě žádným nedobrovolným rizikům. Bojíme se jaderných elektráren, bojíme se kysličníku uhličitého, vyrábíme poplachy… Aby bylo možné žít bez zbytečných obav, je třeba pokusit se zbavit zjednodušených pohledů, zahodit zavádějící slogany a začít myslet sám za sebe. Už Marie Curieová-Skłodowská říkala: „Ničeho na světě se není třeba bát, je jen třeba všemu porozumět.“ Tak žila, to je její velký vzkaz pro nás.
Dana Drábová, jaderná fyzička
Autor: | Ève Curieová |
Originální název: | Madame Curie |
Počet stran: | 376 stran a 31 fotografií |
Rok vydání: | 2021 |
Číslo vydání: | 1. |
Číslo publikace: | 5. |
Překladatel: | Eva Sgallová |
Doslov: | Dana Drábová |
ISBN: | 978-80-907771-8-7 |
Vazba: | brožovaná s klopami |
Tisková zpráva:
Paní Curieová poprvé bez cenzury a s doslovem Dany Drábové
Obálka knihy ke stažení:
Titul v médiích:
RECENZE na serveru Databáze knih, přezdívka actavis: Poutavý portrét vědkyně a lidské síly (2021)
ČT Art, Knižní sedma, Josef Chuchma: Poněkolikáté, a přece vlastně poprvé (19. 11. 2021).
RECENZE v časopisu Vesmír: Ève Curieová: Paní Curieová (6. 9. 2021)
POŘAD Ex libris ČRo Plus o novém vydání knihy: Necenzurovaný životopis nositelky Nobelovy ceny (22. 6. 2021).
RECENZE vaseliteratura.cz: Nové vydání životopisu vynikající vědkyně (25. 5. 2021).
RECENZE na iDNES.cz: Marie-Curie Sklodowská poprvé bez cenzury. Neuměla být slavnou, říkali o ní (21. 5. 2021)
RECENZE v Mladé Frontě DNES: Marie Curie bez cenzury (20.5.2021)
RECENZE v Lidových novinách: Chudá, krásná, i po letech obdivuhodná (14. 5. 2021)
KNIŽNÍ SOUTĚŽ na iRozhlas.cz: Paní Curieová. Vyhrajte životopis oceňované vědkyně, poprvé v kompletním znění (10. 5. 2021)
KNIŽNÍ TIPY na Klubknihomolů.cz: Biografie – příběhy pro dnešní den (7. 5. 2021).
ČLÁNEK na OKU Kosmasu: Životopis madame Curie poprvé česky bez komunistické cenzury (26. 4. 2021).
MINIRECENZE v A2: Ève Curieová: Pani Curieová (19/2021).
RECENZE v Listech č. 3/2021: Ève Curieová: Paní Curieová